Haber

Yemen’de 77 çocuk kızamıktan öldü

Yemen’deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yaptığı yazılı açıklamada, ülkede kızamık salgınının yayılmasına ilişkin rakamların endişe verici olduğuna dikkat çekti.

Yemen’de bu yılın başından bu yana 9 bin 418 kızamık vakasının tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, “2023’ün başından bu yana 77 çocuk kızamıktan öldü.” kelime yer aldı.

Açıklamada, Yemen’de 2022 yılında yaklaşık 22 bin kızamık vakasının tespit edildiği ve 160 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Kızamığın yanı sıra difteri vakalarının ve bu tür hastalıklardan ölümlerin arttığına dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 19 Mart’ta yaptığı açıklamada, Yemen’de kızamık ve çocuk felci vakalarının yayıldığı konusunda uyarıda bulundu. Ülkede yaşanan iç savaş ve bunun yansımaları nedeniyle sağlık sektörü ciddi bir tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyor.

YEMEN’DE İÇ SAVAŞ VE İNSANİ KRİZ

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporlarına göre Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) iç savaş nedeniyle insani yardıma muhtaç hale geldi ve 4,3 milyon kişi yerinden oldu. Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu