Haber

Tekel Bayilerinden Açıklama: Sigara Satışlarını Durdurmayı Planlıyoruz

150 bin tekel bayisini temsil eden Türkiye Tekel Bayileri Platformu, tekel bayilerinde sigara satışını durdurmayı planladıklarını duyurdu.

Türkiye’deki 150 bin tekel bayisini temsil eden kuruluş olan Türkiye Tekel Bayileri Platformu, sigara satışlarını durdurmayı planladıklarını söyledi.

TTBP’den yapılan açıklamaya göre bu planın nedeni, sigara zamları sonrası zammı geçemeyen sigara gruplarının tekellere sigara tedarik etmemesi ve bu nedenle sigara satışlarının kısıtlanmasıydı.

Açıklamada, banka POS oranlarının yüzde 3’ün üzerine çıktığı ve bu durumun kar marjlarının tamamını bankaların kasalarına taşıdığı belirtildi. Sigara üretiminde kar marjının yüzde 4,5 olduğu belirtilirken, tekel şirketlerinin haksız rekabete maruz kaldığına da dikkat çekiliyor.

Özellikle sigara ürünlerinde kar marjının düşük olması tekelci bayileri zor durumda bırakıyor. Türkiye genelinde faaliyet gösteren münhasır bayiler, düşük kar marjlı tütün ürünlerini satmamayı düşünüyor.

TTBP, aşırı fiyat artışlarının tüketicileri hem sigara hem de alkolde yasa dışı ürünlere ittiğini belirtti.

Eylül ayı başında tüm sigara gruplarına verilen 5 TL’lik artış kararının ardından dün sigaraya 5 TL’lik artış daha yapıldı.

islahiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu