Haber

AP’de yolsuzluk soruşturmasının yankıları sürüyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola, yolsuzluk soruşturmasında adı geçen iki milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebini ilgili komisyona ilettiğini ve reform üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Metsola, Fransa’nın Strasbourg kentinde başlayan AP Genel Kurul oturumlarının açılışında yolsuzluk soruşturması hakkında konuştu.

Belçika makamlarından İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino ve Belçikalı milletvekili Marc Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde talepler aldığını belirten Metsola, taleplerin AP Hukuk İşleri Komisyonu’na havale edilmesiyle sürecin başladığını belirtti.

Raportör görevlendirecek komitenin çalışmalarına ilişkin önerge, kolay çoğunluk ilkesine göre Genel Kurul’da oylanacak. Dokunulmazlığın kaldırılması süreci 13 Şubat’a kadar tamamlanacak.

Metsola, yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan eski başkan yardımcılarından Eva Kaili’nin yerine geçecek kişinin yarın yapılacak seçimle belirleneceğini de duyurdu.

Halen tutuklu bulunan Yunan milletvekili, AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biriydi.

AP’de reform

AP Lideri Metsola, benzer olayların bir daha yaşanmaması ve AB vatandaşlarının güvenini yeniden tesis etmesi için kümelenme liderleriyle reform önerileri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Üzerinde mutabık kalınan önerilerin “ilk adımlar” olduğunu vurgulayan Metsola, “Bu bir son değil, bir başlangıç. Süreci başlatırken hızlı bir şekilde hayata geçirilebilecek tedbirlerle başlayacağız.” dedim.

Metsola, eski milletvekilleri, üçüncü ülkeler ve onların çıkarlarını temsil eden kişi ve kuruluşlar konusunda daha fazla şeffaflık talep edeceğini söyledi.

Kamuoyu ile daha şeffaf bilgilerin paylaşılacağının altını çizen Metsola, “Özellikle üçüncü ülkelerle etkileşim söz konusu olduğunda, resmi AP faaliyetleriyle karıştırılabilecek hiçbir eyleme izin vermeyen kurallar uygulayacağız. kamuoyunun mali tablolarımız hakkında net bilgiye sahip olmasını sağlamak.” terimleri kullandı.

Belçika’da soruşturma

Belçika makamları tarafından yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında geçtiğimiz hafta birçok noktada arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında AP genel başkan yardımcılığı görevine son verilen Yunanistan Milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin ortağı ve yine AP yardımcısı Francesco Giorgi ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi Niccolo Figa yer alıyor. yasa. Talaman’da olduğu açıklandı.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için Katar’dan rüşvet aldıkları ileri sürüldü. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları yalanladı.

haber-niksar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu