Haber

İsrail’in Nafha Hapishanesindeki Filistinli tutukluların “itaatsizlik” eylemi

İsrail’in Nafha Hapishanesi’nde bulunan yüzlerce Filistinli tutuklunun kendilerine yönelik baskıcı uygulamaları protesto etmek için “itaatsizlik” eylemi başlattığı belirtildi.

Filistin Tutsaklar Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Nafha Cezaevi’nde bulunan Filistinli tutukluların baskıcı uygulamalar nedeniyle bugün eyleme başlayacaklarını açıkladıkları hatırlatıldı.

Açıklamada, normalde giyilmeyen ancak İsrail Hapishaneleri İdaresi’ne sembolik protesto ifadesi içeren kahverengi üniformaların “itaatsizlik eylemi” kapsamında giyileceği belirtildi.

Açıklamada, Nefha Cezaevi’nde başlayan hareketin daha sonra diğer cezaevlerine de sıçrayacağı belirtildi.

Tutsaklar Derneği’nin açıklamasına göre, İsrail Hapishaneler İdaresi dün Nafha ve Gilboa cezaevlerinin yeni bölümlerine nakledilen Filistinli tutukluların banyo kullanımını kısıtlayacağını duyurdu.

Filistinli tutukluları temsil eden “Mahkumlar için Ulusal Acil Durum Komitesi” de, aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in tutuklularla ilgili kararlarının ilk bölümünün Cezaevleri İdaresi tarafından uygulandığını ve bu kararların başlatılmasına karar verildiğini duyurdu. bu uygulamalara bir tepki olarak “itaatsizlik” eylemi.

Eylem kapsamında Ramazan ayının ilk gününde “açlık grevi” ilan edileceği belirtildi.

İsrail hapishanelerinde 29’u kadın ve 150’si çocuk olmak üzere yaklaşık 4 bin 700 Filistinli tutuklu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu