Haber

Hollandalı Aşırı Sağcı Politikacı Thierry Baudet, Belçika’da Şemsiyeli Saldırıya Uğradı

Hollanda’daki aşırı sağcı siyasi parti “Demokrasi Forumu”nun lideri Thierry Baudet, Belçika’da şemsiyeli saldırıya uğradı.

Bir öğrenci grubunun daveti üzerine Belçika’nın Gent kentindeki bir üniversitede konuşma yapmak üzere gelen Baudet, üniversiteye girerken ismi açıklanmayan bir kişinin şemsiyeli saldırısına uğradı.

Sosyal medyada yayılan görüntülere göre Baudet’in kafasına şemsiyeyle çok sert vuran kişi, güvenlik görevlileri tarafından yakalandı.

Belçika medyası, saldırganın olay sırasında “anti-faşizm” sloganları attığını bildirdi. Saldırgan polis tarafından gözaltına alındı.

Hollandalı siyasetçi saldırıya rağmen üniversitede konuşmasını yaptı. Baudet daha sonra Hollanda radyosuna kafasında “büyük bir şişlik” olduğunu söyledi.

Baudet, ülkesinde tartışmalı bir politikacı olarak biliniyor. Hollanda hükümetinin Kovid-19 tedbirlerini 2021’deki Holokost’a benzeten Baudet, sosyal medyadaki bu yöndeki paylaşımları nedeniyle “Yahudi karşıtlığına zemin oluşturmakla” suçlandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına ilişkin yorumunda Baudet, Batı’yı gözünü bağlamakla suçladı ve Rusya’ya verdiği destek nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

22 Kasım parlamento seçimleri öncesinde yapılan anketlere göre Baudet’in aşırı sağ partisinin yüzde 3 civarında oy alacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu